Konečné pořadí:
1. místo

IM Sosna
6
2.místo

Kapusta
5,5
3.místo

Jakúbek
5,5
4.místo

Blaha
5,5
5.místo

Buráň
5
6.místo

Vavruška
5
KONEČNÉ POŘADÍ (pdf)
PARTIE K PŘEHRÁNÍ (1. až 8. kolo)
Reportáž (Jiří Marek)
Reportáž (Josef Martinák)
Reportáž o Antonínu Vichorcovi
8. KOLO
Nečekaná prohra Jana Sosny v 7.kole s Petrem Blahou dávala teoretickou šanci osmi hráčům bojovat o titul, protože v případě dělení prvního místa nerozhodoval Buchholz, ale hrálo by se play-off.


Partie na prvním stole Sosna-Vrána skončila rychlou remízou a tím se počet kandidátů zúžil jen na dva - Sosnu a Blahu. 


Partie Vavruška-Buráň skončila také nerozhodně.


Remíza na první šachovnici dala velkou šanci Petru Blahovi, pokud by porazil Petra Kapustu, stal by se vítězem turnaje, v případě remízy by sehrál se Sosnou zápas na 2 bleskové partie. Janu Sosnovi, který společně s Jaroslavem Buráněm přihlíží, nezbylo nic jiného než čekat.


Zpočátku se zdálo, že Blaha stojí lépe, pak se dostal pod velký tlak, problémy však ustál. Na šachovnici poté vznikla koncovka nestejných střelců s pěšcem víc pro Kapustu. Na řešení problémů spotřeboval Blaha veškerý času, v závěru partie hrál jen na třicetivteřinovou bonifikaci a nakonec čas neuhlídal. Výhra znamenala pro Petra Kapustu zisk druhé ceny. Blaha po prohře spadl na místo čtvrté.


Na třetím místě skončil Peter Jakúbek.
7. KOLO

Předposlední kolo mohlo udělat jasno v otázce celkového vítěze, jenže v životní formě hrající Petr Blaha byl jednoznačně proti a Jana Sosnu rázně smetl ze šachovnice. Sosna může jenom litovat, že nepřijal remízu. kterou Blaha v průběhu partie nabídl. Před posledním kolem mají oba hráči shodně 5,5 bodu a bodový náskok před šesticí hráčů v pořadí Jakúbek, Kapusta, Vavruška, Vrána, Horsák, Buráň. Všichni tito hráči mají ještě šanci na první místo. V případě dělby bodů na prvním místě se hraje Play-off.


Dramatická partie Vrána-Vavruška skončila věčným šachem.


Petr Kapusta se po nevydařených dvou předchozích kolech znovu vrátil do hry o první místo.


Jan Horsák triumfoval nad Petrem Koutným.


Staroměstská mládež Jan Nekarda a Pavel Němec.


Nejstarší účastník turnaje Antonín Vichorec má už 3 body. Na snímku s Josefem Martinákem.
6. KOLO
Rozjetého Jana Sosnu nezastavil ani Jaroslav Buráň, Sosna opět vyhrál, po šesti kolech má 5,5 bodu a před druhým v pořadí má náskok už celý bod.
Na samostatné druhé místo se ziskem 4,5 bodu pronikl Petr Blaha, i přes to, že do turnaje vstoupil až ve druhém kole a má proti ostatním o partii méně.
O třetí až sedmé místo se dělí pět hráčů se 4 body v pořadí podle pomocného hodnocení Jakúbek, Vavruška, Buráň, Fusek a Vrána.


Zajímavostí šestého kola je skóre bílí-černí 2:9 (bez započtení remíz). V šestém kole se taky zrodily dvě rekordní partie - nejkratší a nejdelší. Partie Martina Fusková-Petr Bačák skončila už po 11 tazích, ne však velmistrovskou remízou, jak by se podle počtu tahů dalo usuzovat, ale výhrou Petra Bačáka.


Nejdelší partii, čítající bezmála 120 tahů, mají na svědomí Petr Kapusta s Janem Horsákem. Jejich maratónský souboj nakonec neměl vítěze a oba hráči si podali ruce až čtvrthodinu po půlnoci. Většina hráčů měla trpělivost a čekala v hrací místnosti na výsledek a losování dalšího kola (jako např. Miroslav Beneš). Naproti tomu on-line přenos této partie začal stávkovat už v padesátém tahu, takže partie musela být doplněna ručně. Bohužel, do zápisu se kolem sedmdesátého tahu vloudily chyby, takže původně uveřejněný zápis je chybný.
Analýza na PC ukázala, že Petr Kapusta vypustil výhru, neboť v některých fázích hodnotí Fritz pozici až +8 ve prospěch Kapusty.
Přehrejte si celou partii Kapusta-Horsák (opraveno a doplněno, včetně analýzy).


Roman Omelka
přemýšlí jak vyzrát na Feru Vránu.


Fera Vrána přemýšlí jak na Romana Omelku. Nakonec to Roman vyřešil za oba - spáchal harakiri 22.Vxb7??.


Fera Vrána a Mira Beneš (v plážovém oblečení a obutí) sledují partii Vavruška-Jakúbek.


V závěru partie musel Peter Jakúbek tahy provádět svižně - na hodinách má asi 30 vteřin.


Petr Koutný to nestihl a překročil čas.


Lukáš Fusek (nejlepší hráč kategorie ELO do 2000) útočí po výhře nad Jaroslavem Shánělem i na přední místa v celkovém pořadí.


Karel Glacner je kandidátem na první místo v kategorii ELO do 1800. Vedle sedí Josef Knotek a vzadu Petr Bačák.


Antonín Vichorec a Ondra Stuchlý měli dnes smůlu.


Jan Nekarda pod rodičovským dozorem.

5. KOLO
Po pátém kole má turnaj již jen jednoho lídra - Jana Sosnu. V dosavadním průběhu ztratil jen půlku s Kapustou a se ziskem 4,5 bodu je sám v čele průběžného pořadí. S půlbodovým odstupem Sosnu pronásleduje Jaroslav Buráň a právě tito dva borci se utkají v příštím kole. O dalšího půl bodu zpět jsou Petr Koutný, Peter Jakúbek, Antonín Vavruška a Petr Blaha.


V centru pozornosti byla partie dosavadních lídrů Sosna-Koutný. Na snímku Petr Koutný v těžké situaci, těsně před koncem partie, krále má v rohu a kolem něj všechny bílé figury, což znamená bod pro Sosnu.
Vrátíme-li se jen o patnáct tahů zpět, můžeme vystopovat zárodky prohry Petra Koutného. V pozici po 30.Vd1 radí počítač černému zahájit výměny 31...Vxd1 32.Dxd1 Sh6 33.b3 Sxe3 34.Jxe3 Sb7 35.Sxb7 Dxb7 s jen mírnou výhodou bílého. Hra se však ubírala jiným směrem, Sosnovi zbyla celá jízdní kavalérie, která společně s dámou vyhrála bitvu.

Sosna-Koutný
pozice po 30.Vd1

Sosna-Koutný
závěrečná pozice po 45.Jb6+

Jaroslav Buráň se po výhře nad Petrem Kapustou probojoval na samostatné druhé místo se 4 body.
Buráňovi partii vyhrál c-pěšec, který se vydal na pochod kupředu 33.c5 d5 34.Vb6+ Kf7?? (Kd7) 35.c6! Ke6 36.c7 Kd7 37.Vc6 1:0.

Buráň-Kapusta
pozice po 32.Va3

Buráň-Kapusta
závěr partie 37.Vc6

Ani převaha dvou pěšců nestačila Peteru Jakúbkovi k výhře nad Jaroslavem Shánělem v koncovce nestejných střelců, i když jednoho pěšce se Jakúbek rozhodl obětovat tahem 52.b4?!. Po dalším 52...Kxd6 53.Va5 Vb5 54.Vxb5 Sxb5 už vyhrát nešlo.
Hráči získali po půl bodu, od prvního místa je už dělí celý bod a navíc je předběhl Buráň.

Jakúbek-Sháněl
pozice po 51.Vb8

Jakúbek-Sháněl
závěrečná pozice

Stejným typem koncovky a také stejným výsledkem skončila i partie Horsák-Křížek, i když Jan Horsák mohl dosáhnout výhodné pozice ve variantě 36.f5+! Kxf5 37.Vf7+ Kg6 38.Vxf3 Vxb2 39.Vf6+ Kg5 40.Vxc6. Místo toho Horsák zahrál 36.Vh6+ a po 36...Kf7 37.f5 Vxb2 38.f6 Sd5 39.Vxh5 se neprosadil.

Horsák-Křížek
pozice po 35.Sxf3

Horsák-Křížek
závěrečná pozice

Do popředí turnajového pořadí se derou Antonín Vavruška a Petr Blaha, oba mají 3,5 bodu. Vavruška přehrál v taktice Knotka a Blaha si procvičil věžovou koncovku s Petrem Bačákem.
Petr Blaha, který do turnaje vstoupil až ve druhém kole, se po výhře nad Petrem Bačákem probojoval už mezi první šestici.
Petr Bačák však nevyužil některých možností remízovat:
Na diagramu vlevo místo 44.Kg3?! bylo jistě lepší 44.Kg5! Vxa5 45.Kxg6.
Na diagramu vpravo mohl Bačák místo 65.Vb3+? zahrát 65.Vxg4+! Kxg4 66.Kxf2 což by znamenalo okamžitou remízu.

Bačák-Blaha
pozice po 43...Va6

Bačák-Blaha
pozice po 64...Kg3


Ztracené body se snaží dohnat Fera Vrána. Vedle sedí František Číhal.


Miroslavu Benešovi v předchozím kole nepřinesla štěstí velká rošáda, tentokrát se tedy rozhodl rošovat na opačnou stranu. Po těžkém útoku Martiny Fuskové však musel s králem uprchnout na dámské křídlo.
V pozici na levém diagramu Fusková tvrdě útočí na Benešova krále. Po předchozím 19...Jf6-h5 Beneš ustoupil dámou 20.Dg3-e3. V této pozici radí počítač pokračovat v útoku důrazně: 20...Sg5 21.De2 Jf3+ 22.Jxf3 gxf3 23.Dxf3 Sxd2 s velkou výhodou černé. Martina však zahrála o něco méně silněji 20...Sd6, po čemž útok černé na královském křídle sice pokračoval, Beneš však zvládl uklidit krále na opačnou stranu šachovnice a navíc se dostal k protiakci na otevřeném b-sloupci, kde musela Fusková odevzdat dámu za věž a lehkou figuru. I přes tuto, pro Fuskovou méně  výhodnou výměnnou operaci, její útok pořád nebezpečně pokračoval, rozuzlení však bylo nečekané, oba aktéři se shodli na remíze.
V konečné pozici, která je na druhém diagramu, to počítač jako remízu nevidí, hodnotí pozici mnohem výhodnější pro černého (cca -5), a pokračoval by 32...Sa4+ 33.Kb2 Vh2 34.Ka1 Vff2 s drtivým útokem.

Beneš-Fusková
pozice po 20.De3

Beneš-Fusková
závěr partie
4. KOLO
Průběžnému pořadí po čtvrtém kole, tedy po polovině turnaje, vévodí dvojice zlínských šachistů Jan Sosna a Petr Koutný se třemi a půl body.


IM Jan Sosna získal celý bod s Jaroslavem Shánělem. Sosna nejprve odrazil Shánělovy útočné pokusy a pak sám tvrdě zaútočil, když využil Shánělovy chyby 40.Va1?.

Sháněl-Sosna
závěrečná pozice

Petr Koutný vybojoval celý bod s Josefem Knotkem v dramatické věžové koncovce. Ukázalo se, že všechny věžovky nejsou remízové. Slabostí Knotkovy pozice byli zejména jeho dva izolovaní pěšci na královském křídle. Knotek, vědom si poněkud horší pozice, se pokoušel zachránit nabídkou remízy, Koutný nabídku odmítl a začal obléhat slabá místa v Knotkově táboře.

Koutný-Knotek
pozice po 29.Ve6

Koutný-Knotek
závěr partie 55.Vh8+


Partie na třetím stole Petr Kapusta-Peter Jakúbek skončila nerozhodně. Peter Jakúbek zvolil méně obvyklou protiútočnou variantu Sicilské obrany, obětoval pěšce a hra brzy vybočila z teoretických variant. Na promyšlení zápletek oba hráči spotřebovali veškerý čas a ve složité závěrečné pozici raději zvolili opakování tahů i když Fritz černému radí po šachu dámou na d8 představit místo věže raději jezdce.

Kapusta-Jakúbek
závěrečná pozice, výpočetní technika radí představit jezdce na e8.

Martina Fusková po výhře nad Jarmilou Vránovou aspiruje na první místo v kategorii žen.


Těžkou porážku utrpěl Miroslav Beneš od Antonína Vavrušky. Vavruška překvapil Beneše Sicilským gambitem, Beneš si s pozicí vůbec nevěděl rady, měl velký problém na kterou stranu schovat krále, malá rošáda nevypadala dobře, tak zvolil rošádu na opačnou stranu, jak to dopadlo vidíte na diagramu.
Vedle Beneše sedící Jarmila Vránová odešla jezdcem z d7 na b6 18...Jb6 c cílem vytvořit Martině Fuskové slabinu na c3. Říká se, že jezdec na b6 stojí vždycky špatně, což se v této partii potvrdilo, protože jezdec chyběl v obraně královského křídla. Po 19.b3 Vc8 zaútočila Martina 20.Je5 Sf6 21.Vh3 g6.
                

Vavruška-Beneš
závěrečná pozice po 20.Sf4+
černý vzdal

Fusková-Vránová
následovalo pěkné 22.Jxf7 De7
a vidlička 23.Jd6

Třetí nasazený Jaroslav Buráň měl v turnaji poněkud rozpačitý začátek, v prvních dvou kolech jen remízoval. Ve třetím kole však bodoval naplno a ve čtvrtém kole s Romanem Omelkou taktéž, a s půlbodovým odstupem kontroluje čelo pelotonu.

Omelka-Buráň
Pravidla o jezdci na b6, popřípadě poučka, že jezdec na kraji šachovnici stojí špatně, mají samozřejmě výjimky. Po 21.a3? přinesl Buráňovi materiální zisk tah jezdcem na kraj šachovnice 21...Ja5!


Ve čtvrtém kole došlo k souboji nejstaršího s nejmladším. Antonína Vichorce a Jana Nekardu dělí více než sedmdesát let zkušeností.


Jaroslava Sháněla zpovídá sportovní redaktor Vojtěch Johaník. Sledujte sportovní zprávy Televize Slovácko.
3. KOLO
Po třetím kole se čelo turnaje opět rozrostlo, protože partie všech čtyř dvoubodových hráčů skončily nerozhodně a dva jedenapůlbodoví vyhráli. Se dvěma a půl body jsou v čele IM Sosna, Koutný, Kapusta, Jakůbek, Sháněl a Knotek.

Třetí kolo bylo zahájeno pondělní předehrávkou Jakúbek-Koutný. Partie byla velmi dramatická, trvala čtyři a půl hodiny a skončila po velkém boji nerozhodně. V závěru partie došlo k trojímu opakování stejné pozice a o pár tahů později k trojímu opakování jiné pozice, což už oba hráče nakonec přimělo k podpisu remízy.

Pátečnímu kolu předcházela nešťasná porážka hokejistů na mistrovství světa se Švédskem, takže většina hráčů si přišla do klubovny spravit náladu, což se některým skutečně podařilo.

Jako první se radoval snad ani ne po hodině hry Jarek Buráň, když s Karlem Glacnerem získal figuru už v zahájení.
Nalevo od Buráně sedí Petr Bačák, který odrazil aktivity neúnavného útočníka Antonína Vavrušky, respektive nájezd jeho dámy na královském křídle a v okamžiku, kdy sám pohrozil nebezpečnou akcí v centru s nejasnými následky, se oba shodli na remíze.
U okna sedí Henry J.Pikner, který obdržel velmi tvrdý hit od Romana Omelky, naštěstí bez zdravotních následků, takže může v turnaji pokračovat.
Ostatní hráči se na výhru či remízu a někteří i na prohru, nadřeli poněkud více, ze všech nejvíc asi Jarek Sháněl s Ferou Vránou, jejichž urputný boj skončil po devadesáti tazích až o půlnoci.

V první třetině měl více ze hry Fera Vrána, jeho iniciativa na královském křídle vedla k zisku pěšce.Ve druhé třetině však Fera na chvíli polevil v pozornosti a přišel o figuru, za kterou měl kompenzaci dvou pěšců. Vzhledem k materiálu na šachovnici přihlížející diváci prorokovali remízu.

Ke konci třetí třetiny nastalo velké drama, protože ani jednomu hráči se remíza nezdála jako dobrý výsledek a každý chtěl vyhrát. Protože se v normálním hracím čase nerozhodlo, muselo se prodlužovat, a to za každý tah 30 vteřin. Strhující drama přilákalo početné obecenstvo, nebylo však jasné, kdo komu fandí, protože hlasité projevy diváků nejsou v šachu povoleny a transparenty diváci nechali doma.

O osudu zápasu rozhodl samostatný nájezd Shánělovy věže přes f1 na h1 s hrozbou matu 92...Vf6-f1 s dalším Vf1-h1.


Velmi zajímavý souboj plný neproměněných šancí se odehrál mezi Miroslavem Benešem (ŠK Zlín) a Josefem Knotkem. Ve dvaatřicátém tahu se Knotek rozhodl  využít slabiny Benešovy pozice a obětoval pěšce 32...d4!. Dostal se k prudkému útoku, který měl být korunován matem 43...Vc3+ 44.Dd3 Dxd3 mat. Tento velmi jednoduchý taktický obrat viděli úplně všichni diváci, bez rozdílu šachové kvalifikace, jenom Knotek neviděl nic a po několikaminutovém přemýšlení zahrál 43...Sb6+?, po čemž mohl klidně prohrát. Beneš však vyrobil taky několik hrubek a po 67.Vc2?? ztratil věž.


Na prvním stole dokázal Petr Kapusta vzdorovat prvnímu nasazenému IM Janu Sosnovi a zaslouženě vybojoval černými figurami půl bodu.


Boršické derby František Křížek-František Šaňák skončilo bez vítěze po opakování tahů. V souboji staroměstských hráčů se prosadil Petr Blaha, vtrhl Františku Číhalovi oběma věžemi na druhou řadu, kde způsobil rozvrat.


Přihlíží Josef Galuška a Bohuš Blaha.

2. KOLO

Do druhého kola nastupilo již všech třicet šachistů včetně čtveřice Bačák, Blaha, Němec, Tomáš Nekarda, kteří v prvním kole odpočívali.
Plný počet bodů po druhém kole mají již jen čtyři hráči, a to Sosna, Koutný, Kapusta a Jakúbek.
Za zmínku stojí úspěchy staroměstské mládeže, Martina Fusková porazila Antonína Vávru a Pavel Němec bodoval s Josefem Ludvíčkem.

Antonín Vavruška nastoupil proti největšímu favoritovi IM Janu Sosnovi jen s útočnými plány, nevycházel však ze zajištěné obrany. Ve jménu útoku obětoval pěšce a v okamžiku kdy se chystal tvrdě zaútočit na Sosnova krále tahem Jg5 vůbec nevěnoval pozornost obraně a přehlédl taktický obrat, který Sosna lišácky nastražil. Vavrušku by poté nezachránil už ani Ondřej Pavelec, přesto pro příští kolo doporučujeme Antonínu Vavruškovi konsultaci u trenéra Aloise Hadamczika.

Na druhém stole došlo k československému souboji mezi FM Ferou Vránou a Peterem Jakúbkem. Na rozdíl od hokejového zápasu, který se souběžně odehrával v Bratislavě na mistrovství světa a ve kterém triumfovalo Česko nad Slovenskem 3:2, se v šachu radovalo Slovensko, Peteru Jakúbkovi se podařilo Feru zmatit a to dokonce ve středu šachovnice.

Na třetím stole prosadil Petr Koutný v zápase s Františkem Křížkem pěšcovou převahu na královském křídle. Koutný vytvořil v útočném pásmu přesilovou situaci dva na jednoho a zkušeně skóroval.

Čtvrtým a posledním hráčem s plným počtem bodů je Petr Kapusta, který vybojoval bod s Romanem Omelkou. Oba hráči si uštědřili několik tvrdých úderů. V dračí sicilské Kapusta předpisově obětoval kvalitu na c3, Omelka odpověděl obětí dámy, v nejasné pozici s různorodým materiálem Kapusta v závěru partie vyšachoval Omelkovi věž.

Ve vedlejší šachové aréně odkud se zápasy nepřenášely v přímém přenosu, slavila velké úspěchy staroměstská mládež. Velmi pěknou miniaturku sehrála Martina Fusková s ostříleným ligovým hráčem Antonínem Vávrou, který byl zcela bezradný a musel kapitulovat už po dvaceti tazích. Martinka získala figuru a na závěr partie přišel ještě tah jezdcem na c7 s chycením černé věže.
Nedařilo se ani Josefu Ludvíčkovi (u okna), který prohrál s dalším staroměstským hráčem kategorie mládeže Pavlem Němcem.

1. KOLO

V pátek 29.4. byl zahájen otevřený šachový turnaj Slovácký Open 2011.


Do turnaje se zapsalo 30 šachistů a šachistek z klubů ŠK Staré Město, SK Boršice, ŠK Zlín, ŠO Kunovice, Bystrc Oilers, ŠK Sparta Povážská Bystrica a Slavia Kroměříž.  Nejvýše nasazenými hráči jsou IM Jan Sosna (2396), FM Fera Vrána (2305) a Jaroslav Buráň (2210). V pestrém startovním poli nechybí ani dvě ženy Martina Fusková a Jarmila Vránová, dva zahraniční hráčí Peter Jakúbek a Henry J. Pikner, šachisté kategorie mládeže a také několik seniorů. Nejmladším účastníkem je Jan Nekarda (ročník 2000) ze Starého Města, nejstarším Antonín Vichorec (ročník 1929) z Kunovic.

Na prvním stole IM Jan Sosna (ŠK Zlín) přehrál staroměstského juniora Lukáše Fuska, když zorganizoval drtivý útok na královském křídle.

Na druhém stole se hrála napínavá partie Josef Burda-Fera Vrána, která skončila až v časové tísni poté, co Fera ukořistil nekrytého střelce.

Martinka Fusková a Antonín Vavruška (oba ŠK Staré Město). Jejich soupeři jsou na dalším obrázku.

Peter Jakúbek (ŠK Sparta Povážská Bystrica) a Henry J. Pikner (člen šachového svazu USA).

Zamyšlení Jarek Sháněl (ŠK Staré Město), Josef Ludvíček (SK Boršice) a Petr Koutný (ŠK Zlín).© Jiří Marek